Tuesday, October 22, 2013

Trening Jeźdźca: Wyczucie stabilności i kształtu końskiego grzbietu

Kolejny wpis na blogu dzięki konsekwentnemu zaangażowaniu Magdy Muchy w tłumaczenie tekstów z głównego bloga Aspire. Dziękujemy również jeźdźcom, którzy cierpliwie pozują do zdjęć - Magdalena R. z własnym koniem Liberado i Karolina P. z dzierżawionym Dowikiem - Dziękujemy :)



Jak myślisz, jak bardzo ruchomy jest koński grzbiet?

Jeśli nigdy wcześniej nie robiliście tego ćwiczenia, to polecam znalezienie sobie niedużego konia (takiej wielkości, żebyście mogli iść przy nim z rękami położonymi po obu stronach jego kręgosłupa).
Poproście kogoś, żeby poprowadził dla was konia, gdy wy idziecie obok niego z rękami położonymi dokładnie tam, gdzie powinien siedzieć jeździec (nie daleko od kłębu).

Ile ruchu możecie wyczuć? Czy jest to ruch do przodu? Z boku na bok? Do góry i na dół? Jeśli ktoś odważy się spróbować tego „w domu”, niech da mi znać!



Następnie połóżcie rękę dokładnie na końskim kręgosłupie, kiedy idziecie z koniem. Jak bardzo poruszają się kręgi? Moglibyście opisać ten ruch w milimetrach czy centymetrach?

Teraz nadszedł czas, aby przenieść się w stronę końskich bioder (ale tylko wtedy, kiedy koń jest przyzwyczajony do dotyku na całym ciele). Połóż dłonie na końskich biodrach (nad wystającymi częściami kości biodrowych)- czy końska miednica rusza się bardziej czy mniej niż jego grzbiet?

Może dojdziesz w swoich obserwacjach do konkluzji, że tak naprawdę koński grzbiet nie jest bardzo ruchomy, ale za to jego miednica jest! Twoim zadaniem jako jeźdźca jest skopiowanie tego w Twoim własnym ciele. Im bardziej atletyczny jest koń, tym bardziej stabilny jest jego kręgosłup (dzięki używaniu m.in.: mięśni kręgosłupa i brzusznych głębokich) i tym bardziej kontrolowane ruchy może on wykonywać (dzięki lepszej równowadze).
Jako jeźdźcy cały czas pracujemy nad kontrolowaniem własnego tułowia i stabilnością wałsnego kręgosłupa, pozwalając jednocześnie na coraz większą elastyczność w swoich stawach biodrowych.

Jak możesz zacząć uczyć się wyczucia stabilności?

DSCN0350

Możesz poprosić przyjaciela lub instruktora, aby przytrzymał tył Twojego ubrania i delikatnie przyciągnął go do tylnego łęku, kiedy Ty stępujesz na swoim koniu.
To minimalne ograniczenie pozwoli ci uświadomić sobie jak porusza się Twój tułów i sprawi, że będziesz bardziej świadomy każdej zmiany/utraty w elastyczności bioder, lędźwi, kolan czy kostek. Jeśli jeździec łapie równowagę tułowiem lub jego tułów jest bardzo ruchomy, oznacza to, że prawdopodobnie rekompensuje sobie w ten sposób sztywność w innej części ciała.
Czasami możesz mieć wrażenie, że Twój „luźny tułów” pomaga koniowi się rozluźnić, ale w praktyce powoduje to napięcie w okolicach końskiego kręgosłupa, ponieważ próbuje on stabilizować siebie i ciebie jednocześnie. Kiedy uda ci się ustabilizować swój kręgosłup bez napięć, wtedy stopisz się „w całość” z końskim kręgosłupem.
Nie jest to łatwe zadanie do osiągnięcia, szczególnie, jeśli na co dzień nie zwracasz uwagi na własną postawę. Jednak to bardzo ważne dla Twojego postępu w jeździectwie i coś, nad czym osobiście zawsze pracuję z jeźdźcami.
Pierwszym krokiem jest zbudowanie swojego własnego wyczucia i świadomości, jak bardzo „ruszasz się” w siodle i jak bardzo rusza się twój koń.....

DSCN0349

Bycie przytrzymanym za koszulkę lub kurtkę może uświadomić ci, że do stabilizacji tułowia potrzebujesz zaangażowania znacznie większej ilości mięśni, niż ci się wcześniej wydawało... Więcej napiszę o tym w innym poście.

Wyczucie kształtu końskiego kręgosłupa

Jeśli masz swojego konia i być może masz końskiego masażystę, który przyjeżdża do stajni, poproś go uniesienie końskiego kręgosłupa, kiedy siedzisz w siodle.
Jeśli jeździsz w szkółce i twój instruktor wie, jak to zrobić, możesz poprosić go o pomoc.

Na zdjęciu poniżej widać mnie kiedy wykonuję to ćwiczenie, co przynosi uśmiech na twarzy jeźdźca, bo doświadcza po raz pierwszy uczucia, kiedy koński grzbiet unosi się do góry i wypełnia siodło, zamiast mieć grzbiet „opadnięty” w dół. Kąt, z jakiego wykonane jest zdjęcie nie pokazuje dokładnie jak bardzo koński grzbiet się zaokrąglil podczas kurczenia mięśni głębokich brzucha, ale różnica pomiędzy normalnym sposobem poruszania się i tym dla niego zdrowszym, jest znacząca.

DSCN0337

Wierzę, że uczymy się szybciej dzięki świadomości i podczas moich treningów staram się łączyć świadomość wizualną (analizę wideo) ze świadomością kinestetyczną (tworzenie ćwiczeń, które pomogą jeźdźcowi odnaleźć swoje miejsce w przestrzeni ;)
Jestem jednym z wielu trenerów używających tych metod, więc jeśli jesteście zainteresowani, znajdźcie ich! 

A jakich metod treningowych doświadczyliście?
Czy Wasi trenerzy tłumaczą Wam dlaczego niuanse dosiadu są tak ważne i jak dosiad jeźdźca wpływa na długofalowe zdrowie konia?

Tekst oryginalny: Wiola Grabowska
Wersja polska: Magda Mucha

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...